Z naszego poradnika dowiesz się o:

  • Jednolitym podatku kontrolnym
  • Ułatwieniach dla przedsiębiorców
  • Nowej metodzie rozdzielenia płatności faktur

JPK_VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny, to jedna z najważniejszych zmian na rok 2018.  W założeniu ma pomóc w tropieniu nieprawidłowości w rozliczeniach VAT. Chodzi o tak zwane kontrole krzyżowe, które dotychczas były bardzo czasochłonne.

Dzięki JPK_VAT wszystkie niezbędne dane znajdują się na serwerze fiskusa. O ile dzięki wprowadzeniu systemu urząd skarbowy będzie mógł przeprowadzać więcej kontroli, jeśli system nie wykryje nieprawidłowości, przedsiębiorca może spać spokojnie.

W praktyce jednak Jednolity Plik Kontrolny na początku może przysporzyć dla przedsiębiorców kilku utrudnień. Począwszy od wypełnienia deklaracji po raz pierwszy,  przez prowadzenie ewidencji w sposób ciągły, po konieczność tworzenia i wysyłania comiesięcznych raportów (nawet w przypadku stosowania rozliczeń kwartalnych). Aby ułatwić realizację tego obowiązku, przedstawiamy sposoby na prowadzenie ewidencji w nowym systemie. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemności (upomnienia, grzywna) .

Ale JPK_VAT to niejedyna zmiana wprowadzona od początku roku. W 2018 roku przedsiębiorca musi zapłacić zaliczkę na PIT dopiero wtedy, gdy jej wysokość przekroczy kwotę tysiąca złotych. Oznacza to możliwość dłuższego dysponowania środkami, które dotychczas musiały trafiać na konto urzędu skarbowego. I uproszczenie systemu rozliczeń z urzędem skarbowym. Oczywiście i o tej zmianie wspominamy w naszym poradniku.

Zmiana amortyzacji kosztów przedsiębiorców

Jeśli szukacie informacji o zmianach dotyczących amortyzacji kosztów przedsiębiorców w 2018 roku – również dobrze trafiliście! Zwiększenie limitu z 3,5 tys. do 10 tys. zł z pewnością ucieszy wielu właścicieli firm. Wyjaśniamy nie tylko zasady, ale też okoliczności wprowadzenia ustawy w życie.

VAT Split Payment

Na koniec opisaliśmy planowane na 1 lipca wprowadzenie zasady split payment. Pomysł płatności podzielonej związanej z powstaniem nowego rachunku technicznego to nowy sposób na prowadzenie działalności o jasnej strukturze przepływu środków związanych z podatkiem VAT. O tym, jak będzie działać ta forma płatności, dowiecie się... oczywiście z naszego poradnika.

Zmiany podatkowe obowiązujące od początku roku to wiele niespodzianek. Sporo miłych zaskoczeń, ale też kilka uciążliwych kwestii. „Co czeka firmy w 2018 roku? – Zmiany w podatkach” to poradnik dla tych, którzy zamiast niespodzianek wolą konkretne działania z wyprzedzeniem. Przedsiębiorco, czy wiesz już, co czeka twoją firmę?