Z naszego poradnika dowiesz się o:

  • Bezpośrednich skutkach podniesienia płacy minimalnej
  • Wpływie podwyżek na zawierane umowy
  • Prognozie dla sytuacji rynku pracy

 

Płaca minimalna


Rok 2018 zaczął się podniesieniem płacy minimalnej. Pracownicy cieszą się z podwyżki, za to pracodawcy zaczynają się martwić o rosnące koszty. W poradniku „Co czeka firmy w 2018 roku? – Zmiany na rynku pracy” opisujemy wpływ wzrostu płac do 2,1 tysiąca złotych. Porównujemy zmiany wynagrodzeń na przestrzeni ostatnich 10 lat i szacujemy rosnące koszty prowadzenia firmy zatrudniającej pracowników.

Nie ma się co oszukiwać – należy się przygotować na łańcuch podwyżek. Wykwalifikowani pracownicy zarabiają więcej niż minimalna płaca. Wraz z jej wzrostem, spłaszczają się zarobki w firmie i rośnie presja na podwyżki. Przedsiębiorcy powinni planować budżety z uwzględnieniem tego trendu, by uniknąć innych, opisywanych w naszym poradniku, problemów.

Zmiany w wysokości płacy minimalnej mają też duży wpływ na płacę godzinową. Oznacza to, że umowa-zlecenie przestaje być ucieczką przed wysokimi kosztami pracy. Nasz poradnik zawiera porównanie kosztów pracodawcy zatrudniającego na umowę o pracę z kosztami, które generuje umowa-zlecenie. Wyjaśniamy zalety i wady obu form, a także przestrzegamy przed ryzykiem kontroli ZUS-u.
 

Zatrudnienie nowego pracownika


Warto również zasięgnąć najnowszych informacji przed decyzją o zatrudnieniu nowego pracownika. Dlatego w poradniku „Zmiany na rynku pracy” omawiamy najkorzystniejsze finansowo rozwiązania dla pracodawcy poszukującego pracowników.

Równie ważnym problemem jest perspektywa niedoboru chętnych do pracy. Najniższe od początku lat 90. XX w. bezrobocie to nie tylko powód do dumy z rozwijającej się gospodarki. To powód do niepokoju dla pracodawców. Zanim jednak zaczniecie się martwić, przeczytajcie o możliwościach, jakie podsuwamy.

Rok 2018 może okazać się trudny dla wielu firm, ale też być rokiem mądrych rozwiązań. Wszystko zależy od przedsiębiorców, którzy w obliczu zmian mają przed sobą wiele wyzwań, ale i wiele możliwości. Najważniejszym krokiem w kierunku sukcesu jest dobra strategia biznesowa.