(zdjęcie: tab62/Shutterstock)

Z tego tekstu dowiesz się: 

 • jakie masz możliwości, jeżeli chodzi o sposób rozliczania się z podatku dochodowego
 • kiedy musisz prowadzić pełną księgowość
 • kiedy warto zdać się na pomoc biura rachunkowego lub zatrudnić księgową.

Jakie formy opodatkowania masz do wyboru?

 

Jeżeli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną, będziesz miał do wyboru jedną z pięciu form rozliczania się z fiskusem:

 1. możesz rozliczać się na zasadach ogólnych według stawek 18% i 32%
 2. możesz zdecydować się na jednolitą stawkę 19% (podatek liniowy)
 3. możesz wreszcie wybrać jedną z dwóch form zryczałtowanych
 4. ryczałt od przychodów
 5. karta podatkowa

 

Skomplikowane? Na szczęście tylko z pozoru - zaraz stanie się dużo prostsze. Zanim zdecydujesz się na którąś z form opodatkowania przemyśl dokładnie, która będzie najbardziej opłacalna. Oto dlaczego:

podatek rozliczany według stawek 18%, 32%, a także 19% (podatek liniowy) będziesz płacił od dochodów. A więc, mówiąc najprościej od wartości tego, co sprzedasz, odejmujesz koszty, a podatek płacisz od różnicy. Jeżeli zdecydujesz się na rozliczenia według podstawowych zasad 18% i 32%, musisz pamiętać, czym jest skala podatkowa. Jeżeli twoja firma przekroczy roczny dochód na poziomie 85.528 zł, to wówczas będziesz musiał zapłacić podatek według stawki 32%. Wyniesie on 14.839 zł plus 32% nadwyżki ponad 85.528 zł.

Mówiąc krótko: jeżeli będziesz miał wysokie dochody, ale jednocześnie spodziewasz się wysokich kosztów prowadzenia działalności, ta forma opodatkowania może Ci się opłacić. Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mogliby wpaść w próg 32% będzie też 19-proc. podatek liniowy. Wtedy niezależnie od osiąganych dochodów stawka jest stała.

 

Dla kogo ryczałt?

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na zryczałtowane formy opodatkowania, podatek będziesz płacił od przychodów. Urząd skarbowy nie będzie sprawdzał Twoich kosztów prowadzenia firmy, których i tak nie będziesz mógł rozliczyć:

Ryczałt od przychodów jest więc dobrym rozwiązaniem, jeżeli prowadzisz działalność usługową (np. ślusarz, kosmetyczka, fryzjer) i nie ponosisz dużych kosztów. Opłaca się m.in. dlatego, że jego stawki są na ogół niższe niż w przypadku podatku liniowego czy stawek 18% i 32%.

 

Zobaczmy przykłady:

 • 3% to stawka stosowana w handlu. Zapłacisz ją prowadząc np. sklep, ale bez alkoholu, podobnie z restauracją
 • 5,5% to stawka ryczałtu płacona od przychodów z działalności budowlanej
 • 8,5% to stawka stosowana w działalności usługowej, a także w handlu i gastronomii, jeżeli sprzedajesz alkohol
 • 17% usługi związane z wynajmem, ale też np. sprzedażą samochodów
 • 20% wolne zawody, czyli np. lekarze

 

Jeżeli rozważasz rozliczanie się w formie ryczałtu, to szczegółowe stawki znajdziesz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowych, art. 12.

W przypadku ryczałtu od przychodów ważne, byś pamiętał, że nie zawsze będziesz mógł z niego skorzystać. Ryczałt jako forma rozliczenia z fiskusem nie wchodzi w grę, jeżeli Twoje roczne przychody przekraczają równowartość 150.000 euro. Jeżeli zaczynasz działalność, to możesz rozliczać się w tej formie, ale jeżeli przekroczysz wspomnianą sumę, to od kolejnego roku będziesz musiał wybrać inną formę rozliczeń. Podobnie w przypadku niektórych branż. Zapomnij o ryczałcie, jeżeli chcesz prowadzić aptekę, kantor lub lombard. Wszystkie wyłączenia można znaleźć w art. 8 wskazanej powyżej ustawy

 

Karta podatkowa - bez niespodzianek

Karta podatkowa to korzystne rozwiązanie, jeżeli planujesz prowadzić drobną działalność usługową. Zaletą karty podatkowej jest to, że kwota podatku jest ustalana „na sztywno” i zależy np. od liczby mieszkańców w mieście, gdzie prowadzisz działalność, albo od liczby godzin pracy, które zadeklarujesz. Minusem jest z kolei to, że karta podatkowa jest kompletnie oderwana od Twoich dochodów czy przychodów. Decydując się na kartę podatkową dokładne stawki, które będziesz płacił, znajdziesz w obwieszczeniu Ministerstwa Finansów.

 

WAŻNE

Formę opodatkowania wybierasz zakładając działalność. Wskazujesz ją wówczas w CEiDG. Formę opodatkowania na kolejny rok możesz zmienić do 20 stycznia.

 

Warto pamiętać, że jeżeli zdecydujesz się na podatek liniowy bądź opodatkowanie według stawek 18%, 32%, będziesz musiał prowadzić tzw. księgę przychodów i rozchodów, a dodatkowo ewidencję podatku VAT. Jeżeli nie będziesz rozliczać zbyt wielu transakcji, nie powinno być problemu, by prowadzić samodzielnie.

Sytuacja zmieni się, gdy Twoje roczne przychody przekroczą równowartość 1,2 miliona euro. Wówczas będziesz musiał zacząć prowadzić pełną księgowość. Taką samą, do której od początku są zobowiązane spółki z o.o. i spółki akcyjne.

W tym przypadku musisz zdać się na przekazanie rozliczeń do biura rachunkowego albo zatrudnić księgową. Zaletą wyboru biura rachunkowego jest to, że oprócz odciążenia Cię z rozliczeń z fiskusem, będzie Cię ono reprezentować w przypadku kontroli z urzędu skarbowego.

 

Kiedy biuro rachunkowe?

Mimo że biuro rachunkowe to dodatkowy koszt, warto jednak rozważyć jego wybór. W szczególności jeżeli nie korzystasz ze zryczałtowanych form opodatkowania - biuro weźmie na siebie prowadzenie rozliczeń.

 

Koszty usług rachunkowych są bardzo różne i ustalane indywidualnie, w zależności od pracochłonności np. od tego ile faktur w miesiącu biuro będzie rozliczać. W przypadku prostych rozliczeń to zwykle od stu do kilkuset złotych miesięcznie. W przypadku dużych spółek koszty mogą urosnąć do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

 

Sprawy związane z podatkami są trudne. Prowadząc działalność nie sposób ich jednak pominąć. Z kolejnych tekstów dowiesz się m.in. o tym, w jakich terminach powinieneś rozliczać podatki. Poruszymy też kwestie związane z odliczeniami podatku VAT, z których jako przedsiębiorca możesz korzystać.