Z tego teksu dowiesz się:

  • Dlaczego warto założyć firmę i czy musisz o tym fakcie informować swojego pracodawcę
  • Kiedy twój przełożony musi wyrazić zgodę na założenie przez Ciebie firmy
  • Dlaczego założenie przez Ciebie firmy może być opłacalne również dla twojego pracodawcy
  • W jaki sposób mBank pomaga w zarejestrowaniu działalności gospodarcz

 

Teraz firmę możesz założyć za pośrednictwem mBanku. Łatwo, szybko i bez wychodzenia z domu. Dzięki temu start biznesu nie musi być związany z formalnościami i wizytami w urzędach. To dodatkowy motywator do sprawdzenia swoich sił w prowadzeniu biznesu.

Zakładając firmę, nie musisz rezygnować z bezpieczeństwa, jakie daje etat, a przy tym możesz zaoszczędzić na składkach ZUS. Własna działalność gospodarcza prowadzona równolegle przy umowie o pracę to komfort, oszczędność i mniejsze ryzyko poniesienia finansowych strat. Etat daje względne bezpieczeństwo zatrudnienia, ale zarobki z działalności mogą być nieporównywalnie wyższe od tych ze stałej pracy. Własna firma daje też większe możliwości rozwoju.

Praca na etacie i jednoczesne rozwijanie własnej firmy jest co prawda czasochłonne i trudne, ale da Ci możliwość sprawdzenia się i jednocześnie ograniczenie ogromnego ryzyka, jak w przypadku przejścia na samą działalność gospodarczą, kiedy jeszcze nie wiesz, czy nadajesz się do prowadzenia firmy. To przede wszystkim dlatego warto spróbować połączyć ze sobą te dwie formy zarobkowania. Podejmując tę decyzję, powinieneś poznać kilka opisanych poniżej zasad.

 

Czy pracodawca musi wiedzieć o tym, że otwierasz firmę?

Nie masz prawnego obowiązku informowania swojego pracodawcy o tym, że otwierasz  działalność gospodarczą. Niemniej będziesz musiał to zrobić ze względów podatkowych. To dlatego, że twój pracodawca, obliczając twoją zaliczkę na podatek dochodowy, pomniejsza ją zawsze o kwotę wolną od podatku, składając w urzędzie skarbowym wypełniony przez Ciebie i dostarczony mu formularz PIT-2. Należy to zrobić co rok, chyba że nic nie zmieniło się w sytuacji pracownika – wówczas formularza nie trzeba składać.

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, poinformuj swojego pracodawcę, żeby nie składał dla Ciebie PIT-2, ponieważ nie można odliczać dwóch kwot wolnych od podatku (robić tego dwa razy). Kwotę możesz odliczyć od działalności gospodarczej albo zrobi to twój pracodawca od twojej umowy o pracę. Tak czy inaczej dowie się o tym, że zakładasz własną firmę.

 

Uważaj na zakaz konkurencji

Pracodawca nie może zabronić Ci prowadzenia takiej działalności, nie jest to jednak bezwarunkowe. Jeśli prowadząc firmę, będziesz się zajmował podobnymi rzeczami co na etacie, uważaj, żeby twój pracodawca nie potraktował tego jako pracy na rzecz konkurencji. Wielokrotnie w przypadku umów o pracę są stosowane zapisy zakazujące takich działań. Jeśli profil działalności twojej firmy będzie znacząco różny od tego, czym zajmujesz się na etacie i prowadzenie działalności nie wpłynie negatywnie na jakość twojej pracy, to pracodawca nie powinien robić Ci problemów z tego tytułu. Skonsultuj więc ze swoim szefem co zamierzasz robić i na czyją rzecz, aby uniknąć związanych z tym kłopotów.

 

Pamiętaj!

Umowa o pracę zobowiązuje do dbania o tzw. dobro zakładu pracy. Oznacza to, że pracownik nie może prowadzić własnej firmy kosztem swojego pracodawcy. Niedopuszczalne jest np. takie działanie, że podpisywane przez twoją firmę kontrakty z pracodawcą skutkują podbieraniem mu klientów albo np. twoja działalność gospodarcza naraża na szwank jego dobre imię. Żaden pracodawca nie pozwoli Ci też na zajmowanie się sprawami firmy w godzinach pracy. Jeśli takie działanie wyjdzie na jaw, musisz się liczyć z konsekwencjami, ze zwolnieniem z pracy włącznie.

 

Kto musi uzyskać zgodę swojego przełożonego na podjęcie działalności gospodarczej?

O zgodę na założenie działalności gospodarczej zawsze muszą zapytać urzędnicy administracji państwowej i samorządowej. Pracownik zatrudniony w sferze budżetowej musi najpierw poprosić swojego przełożonego o zgodę na podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej. Szef może się jednak temu sprzeciwić i odmówić, jeśli w jego opinii grozi to konfliktem interesów pomiędzy działalnością urzędu a twoją lub uzna, że twoje nowe zajęcie może nie przystawać do powagi sprawowania funkcji przez urzędnika państwowego.

 

Praca na fakturę – opłacalna także dla twojego pracodawcy

Twój pracodawca może zlecać Tobie, jako przedsiębiorcy, wykonanie dodatkowych prac. W tym przypadku nie będzie się rozliczał z tobą na podstawie obciążonej składkami ZUS umowy-zlecenia, ale na podstawie faktury, którą mu wystawisz. Rozwiązanie takie może więc przynieść korzyści obu stronom. Zawierając umowę cywilnoprawną z twoją firmą, nie musi on odprowadzać dodatkowych składek ubezpieczeniowych. Taka umowa nie może jednak przypominać stosunku pracy. Co to oznacza?

 

Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

 

Jakie trzeba spełnić warunki, by kontrakt zawarty z twoim pracodawcą nie nosił tzw. znamion stosunku pracy:

  • umowa musi określać warunki zlecenia oraz odpowiedzialność wykonawcy, czyli twoją, za jego wykonanie
  • praca wykonywana na podstawie zawartego kontraktu może odbywać się pod nadzorem pracodawcy, ale niekoniecznie w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego
  • ryzyko związane z wykonaniem umowy spoczywa na Tobie, jako przedsiębiorcy.

Wiadomo, że jeśli pracujesz na etacie, to masz dużo na głowie. Cała procedura założenia firmy jest niezwykle czasochłonna. Możesz otworzyć własną firmę, korzystając z pomocy mBanku, co pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu. Nowa usługa pozwoli Ci szybko  w bankowości elektronicznej (o ile jesteś klientem mBanku) założyć profil zaufany, otworzyć konto firmowe, aktywować księgowość i założyć w pełni funkcjonującą działalność. Jeśli nie korzystasz z usług mBanku, to z nowej usługi możesz skorzystać w placówce banku lub za pośrednictwem kuriera. Warto dodać, że mBank dostarcza Ci informacji mailem oraz SMS-em, na jakim etapie otwierania firmy jesteś.

Warto połączyć pracę etatową i własny biznes, jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja inicjatywa wypali. Będziesz mógł przetestować swój pomysł w warunkach rynkowych, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo finansowe w postaci comiesięcznego przelewu od pracodawcy. Kiedy jest najlepszy czas na otwarcie własnego biznesu? Właśnie teraz! Nie rób tego samodzielnie, tylko skorzystaj z pomocy mBanku. Załatwisz wszystko szybciej i będziesz mógł zająć się przyjemnościami – pozyskiwaniem klientów, urządzaniem wnętrz i tworzeniem produktów.

 

Dowiedz się więcej o usłudze zakładania firmy z mBankiem