Skąd wziąć pieniądze na rozruch biznesu? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Wbrew pozorom, możliwości jest sporo, ale trzeba ich poszukać. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy informacje o tych najpopularniejszych rozwiązaniach.

 

01

Dotacja z urzędu pracy to chyba najbardziej oczywista opcja. W tym jednak przypadku trzeba pamiętać o spełnieniu kilku istotnych warunków, np. status bezrobotnego przez przynajmniej 3 miesiące poprzedzające założenie firmy.

Ile możesz dostać na dobry start? Od 16 do nawet 24 tysięcy złotych.

 

02

Jeśli nie polski urząd, to może Unia? Polska otrzymała aż 82,5 miliarda euro na dofinansowania dla przedsiębiorców na lata 2014-2020. W ramach dotacji unijnych powstało kilkadziesiąt programów o różnych wymaganiach i celach.

Warto przyjrzeć się im z bliska, bo szansa na dodatkowe środki jest bardzo duża!

 

03

W grę wchodzi także kredyt. Banki oferują różne jego wersje, a część pieniędzy możesz pożyczyć z gwarancją de minimis, czyli wsparciem państwa przy ubieganiu się o pożyczkę.

Wśród produktów bankowych znajdziesz kredyty dedykowane początkującym działalnościom, jak i takie, które pozwalają zachować płynność finansową (tzw. kredyt obrotowy).

 

04

Leasing kojarzy Ci się tylko z samochodem? Nic bardziej mylnego. W leasing można wziąć mnóstwo innych rzeczy, a nawet… pracowników. Sprzęt czy biuro? Nie ma problemu. Wszystkie wydatki można rozłożyć na raty w ramach ofert leasingowych.

 

05

Nie zapominajmy również o nowoczesnych formach organizowania środków na rozwój firmy. Jednym z nich jest crowdfunding, czyli w wielkim skrócie internetowa zbiórka.

Ty przedstawiasz swój biznesowy pomysł, a internauci wspólnie finansują go w zamian za wcześniej ustaloną korzyść, którą uzyskają po wprowadzeniu pomysłu w życie.

 

06

Jeśli wszystkie sposoby pozyskania pieniędzy na start zawiodą, istnieje jeszcze jedna opcja – wsparcie rodziny. Twoi bliscy mogą nieodpłatnie pomagać w prowadzeniu biznesu albo pożyczyć środki na rozruch.

Warto jednak pamiętać, że z tym również wiążą się przeróżne zawiłości prawne, np. zapłata 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy dostajemy pożyczkę od brata czy matki

Aby nie popełnić żadnego błędu, lepiej zapoznać się z przepisami polskiego prawa.