Prowadzenie firmy czasami może przyprawić o ból głowy. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami. Bieżąca działalność też kosztuje, często niemało. Co więc zrobić? Jak się zabezpieczyć? Odpowiedzią może być kredyt obrotowy.

 

01

Kredyt obrotowy to rodzaj kredytu udzielanego przez bank przedsiębiorcom, którzy potrzebują środków na bieżącą działalność swojej firmy. To popularne rozwiązanie, które niesie ze sobą dużo korzyści.

 

02

Na co udzielany jest taki kredyt? Możliwości jest wiele, np.

  • koszty zatrudnienia pracowników,
  • zakupy artykułów biurowych albo towarów,
  • opłaty administracyjne,
  • spłata innego zadłużenia kredytowego.

To „pojemny” kredyt, ale i krótkoterminowy. Zazwyczaj umowa podpisywana jest na 3-4 lata.

 

03

Kredyt obrotowy zazwyczaj wykorzystywany jest jako pomoc, ale często okazuje się być rownież wielką szansą dla przedsiębiorcy. Jeśli nagle nadarzy się okazja biznesowa wymagająca sporej inwestycji, taka forma kredytowania pozwoli Ci ruszyć do przodu bez ryzyka utraty płynności.

 

04

Warto jednak wiedzieć, że kredyt obrotowy prędzej otrzymają firmy, które działają już od jakiegoś czasu i mogą pochwalić się stabilną sytuacją finansową.

Niektóre banki udzielają kredyt tego typu z gwarancją de minimis

 

05

Alternatywa dla kredytu obrotowego? Możesz sprawdzić faktoring, który zabezpiecza finanse w przypadku, gdy kontrahenci spóźniają się z przelewami. To jednak temat na kolejny artykuł.