(zdjęcie: SpeedKingz/Shutterstock)

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jak długo musisz prowadzić firmę, by uzyskać kredyt
 • dlaczego banki chętnie rozpoczynają współpracę ze start-upami
 • dlaczego warto wziąć kredyt na początku działalności
 • gdzie poza bankiem możesz zdobyć kapitał na rozwój Twojego biznesu.

Dopiero zaczynasz biznes, nie dostaniesz kredytu od ręki – MIT

Kredyt od pierwszego dnia działalności? To wbrew pozorom możliwe!
Faktem jest, że część banków wymaga prowadzenia działalności minimum:

- 6 miesięcy

- 12 miesięcy

 

Na rynku są też oferty dostępne dla firm, które dopiero startują - od pierwszego dnia ich działalności! Banki mają w swojej ofercie specjalnie przygotowane kredyty na start.

 

Aby z nich skorzystać czasem wystarczy dowód zarejestrowania działalności gospodarczej (REGON) lub pierwsza wystawiona faktura - właściwie to tyle, jeśli chodzi o formalności. Zdarza się też, że zamiast analizy finansów firmy, brane są pod uwagę Twoja wcześniejsza historia kredytowa, jako osoby fizycznej lub tylko obroty firmy z trzech początkowych miesięcy działalności.

 

Banki niechętnie współpracują z biznesem – MIT

Co miesiąc rejestruje się około 25 tysięcy nowych podmiotów gospodarczych (dane według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej), rocznie powstaje ich około 300 tysięcy. Nic dziwnego, że banki tworzą szeroką ofertę produktów finansowych dla małego i średniego biznesu.

Pomoc start-upom opłaca się bankowi. Firma, dobrze potraktowana na początku, będzie chętnie korzystała z innych jego usług, co w efekcie może przynieść bankowi niezłe zyski w przyszłości. Tym bardziej że rozwój firmy bez dopływu kapitału na inwestycje jest po prostu niemożliwy.

 

Kredyt to kapitał pożyczany przez banki na określony cel, może być krótko- lub długoterminowy, udzielany jest na podstawie pisemnej umowy, z określonym terminem zwrotu i kosztami. Regulują go przepisy prawa bankowego.

Pożyczka nie musi mieć określonego przeznaczenia, często udziela się jej na krótki termin, z reguły w formie gotówki. Może to zrobić osoba fizyczna lub jakaś instytucja do tego powołana. Regulowana jest przez Kodeks cywilny. Może być udzielona nieodpłatnie.

 

Nie warto brać kredytu firmowego – jest drogi i zbyt długo trwa jego udzielenie – MIT

Obecnie na rynku mamy bardzo nisko oprocentowane kredyty. Wynika to z faktu, że stopa lombardowa jest na rekordowo niskim poziomie (2,5 proc.). To oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytu wynosi 10 proc. (maks. dozwolone oprocentowanie to 4 x stopa lombardowa). Dwa lata temu było to 20 procent, a w poprzednich latach nawet więcej! Dlatego to kolejny argument za tym, aby pomyśleć o kredycie firmowym. Inny to taki, że odsetki od kredytu możesz zaliczyć do kosztów firmy, a tym samym obniżyć podstawę do opodatkowania.

Poza tym, wiele udzielanych kredytów dla firm to kredyty na bieżącą działalność gospodarczą, tzw. limit w rachunku firmowym czy na karcie kredytowej. Procedura ich udzielania nie jest wcale skomplikowana i czasochłonna. Wystarczy, że posiadasz rachunek firmowy w danym banku i możesz liczyć na ciekawą ofertę.

Otwarcie takiego limitu potraktuj jako tzw. koło zapasowe, po które możesz sięgnąć w każdej chwili. Zaletą jest też to, że korzystasz z niego tylko wtedy, kiedy naprawdę potrzebujesz pieniędzy. Jeśli nie, to bank nie nalicza odsetek od posiadanego limitu.

Dodatkowo dzięki nawet niewielkiemu kredytowi – budujesz swoją historię kredytową, co ma pozytywny wpływ na rozpatrzenie kolejnych ewentualnych wniosków o kredyt.

 

Najłatwiej dostać limit w rachunku, kartę kredytową lub kredyt obrotowy – FAKT

Jeśli jesteś klientem banku i za jego pośrednictwem dokonujesz różnych operacji finansowych swojej firmy, to możesz otrzymać gwarantowany limit kredytowy.

 

Bank wyliczy dla Ciebie wysokość kredytu, jaki będziesz mógł pożyczyć. Może to być:

 • limit w rachunku firmowym
 • na karcie kredytowej
 • lub tzw. kredyt obrotowy

 

To z reguły pieniądze na bieżące rachunki, zakup materiałów lub opłacenie kontrahentów. Czasem, by je uzyskać, bank nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów, zna przecież Twoją historię wpływów na rachunek. Wnioskujesz o wykorzystanie zaproponowanego przez bank limitu gwarantowanego i podpisujesz umowę w serwisie transakcyjnym. Cały proces otrzymania kredytu trwa nawet do 15 minut!

Większe kwoty można uzyskać w ramach kredytów inwestycyjnych lub hipotecznych. Szanse na ich otrzymanie rosną wraz z wielkością i czasem działania firmy na rynku.

W tych przypadkach wymagania banku są już większe. Cel, na jaki chcesz te pieniądze przeznaczyć, powinien być określony. Należy wykazać, że inwestycja rozwinie Twój biznes. Wymagane jest też posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

 

Bank przestudiuje finanse Twojej firmy, dotychczasowe zobowiązania, czasem sprawdzi też prognozy jej rozwoju. Większe są też wymogi formalne. Na przykład potrzebne jest:

 • zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej
 • REGON
 • decyzja o nadaniu NIP
 • zaświadczenie z ZUS i urzędu skarbowego o niezaleganiu z płatnościami

 

Ważne jest też to, jak do tej pory radziłeś sobie ze spłatą innych zobowiązań i opłacaniem rachunków, a także jak wiele transakcji jest zaksięgowanych na Twoim koncie firmowym.

Oczywiście terminowe spłaty i posiadanie zabezpieczenia kredytu poprawiają Twoją wiarygodność i możliwość uzyskania wysokiego kredytu.

 

Bank przy kredycie inwestycyjnym lub hipotecznym na firmę, może wymagać różnego rodzaju zabezpieczeń:

 1. cesji na lokacie
 2. weksla
 3. poręczenia
 4. ustanowienia hipoteki albo
 5. zabezpieczenia na majątku trwałym firmy

 

Czasem wymaga wykupienia ubezpieczenia. W ten sposób zabezpiecza się przed niesolidnymi dłużnikami.

Podsumowując. Nie rezygnuj z kredytu tylko dlatego, że nie wierzysz, że bank nie pożyczy Ci pieniędzy. Inni mogą nie mieć takich wątpliwości, będą działać. Pamiętaj, jeśli w biznesie nie inwestujesz, nie rozwijasz się, to tracisz. A do tego potrzebujesz właśnie dodatkowego finansowania.

 

Jest wiele możliwości dofinansowania biznesu – FAKT

Możesz szukać różnych dróg zdobycia kapitału na Twój biznes.

 

Możliwości zdobycia kapitału jest kilka:

 1. wspomniane już wsparcie kredytem z banku
 2. wsparcie z urzędu pracy
 3. dofinansowanie w ramach funduszy europejskich
 4. kredyty z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego (np. JEREMIE)
 5. Więcej o tych opcjach dowiesz się z kolejnych artykułów.